NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Úterý 26.05. | 17:00   /    FK Varnsdorf - FC Hradec Králové (bez diváků)

Rozhovor s Mirkem Samoelem pro FNL

FNL 15.5.2020

Samoel nesází jen na fotbal a přiznává: Zastavení ligy mi přineslo více času s rodinou

Varnsdorf, Praha – Klub ze severu Čech hráče nemění jako ponožky, a tak není divu, že Miroslav Samoel již patří ve Varnsdorfu ke stálicím. „Jsem zde už šestou sezónu a Varnsdorf se stal po dlouhou dobu mým druhým domovem,“ začal rozhovor na dálku. Ještě větší obdiv si čtyřiatřicetiletý brankář zaslouží za to, že svému celku zůstal věrný, přestože většinu času kryl jen záda Radku Porcalovi. „Podle mě jsme spolu vycházeli skvěle. Je to klišé, ale já jsem týmový hráč. Těší mě, že se "Prci" dostal do první ligy, hodně po tom toužil a zasloužil si to,“ dodal na adresu svého bývalého kolegy, jenž již hájí barvy Slovácka.

Přesto břemeno brankářské dvojky nikdy není úplně jednoduché. „Bral jsem svou pozici tak, jak ode mě byla potřeba. I když jsem nechytal tak často, snažil jsem se být vždy stoprocentně připraven. Když jsem byl mladší a prošel si mládežnickými reprezentacemi, tak jsem si samozřejmě myslel, že to dotáhnu někam výš, nýbrž vsadil jsem i na vzdělání a udělal si při fotbale vysokou školu. Popravdě každý zápas, který si mohu zahrát na této úrovni, si jdu užít. Jednoduše si jdu zahrát fotbal, který mě naplňuje už skoro 30 let,“ vysvětlil muž, jenž prošel mládežnickými výběry Liberce a Slavie Praha.

Letos se stal jedničkou mezi tyčemi FK Varnsdorf, jenže týmu se příliš nedaří. Byť se stále drží nad pásmem sestupu, do klidu má tým ze Šluknovského výběžku hodně daleko. Nepomohlo tomu ani jediné jarní kolo, které se zatím odehrálo, domácí Chrudim vyhrála jasně 5:2. „Bohužel nám to nevyšlo, ale venkovní zápasy jsou pro nás holt složité.“ Když už se schylovalo k šanci na reparát, druhá nejvyšší soutěž byla pozastavena.

„Zastavení soutěže nějak zvlášť neprožívám, vždycky beru věci takové, jaké jsou, a snažím si z toho vzít ponaučení. Mně to dalo více času na trávení času s rodinou, za což jsem rád, protože v předešlých letech toho času příliš nebylo. Fotbal a práce dohromady zaberou hodně času, a bohužel i víkendy. Teď byl čas se s dětmi v klidu nasnídat, udělat s nimi úkoly, hrát si, chodit ven, jezdit na kole a na dalších spoustu společných aktivit, které jsme si spolu užili,“ našel na fotbalové pauze pozitiva Miroslav Samoel, který přiznal, že došlo i na fyzickou zátěž.

„Zábavu a práci jsem měl proloženu individuálními tréninky. Já osobně jsem běhal kolem dvou třetin toho co kluci a zbytek jsme my brankaři měli švihadlo a posilování. Možná jsme se společnými tréninky začali jedni z posledních, ale určitě jsme o nic nepřišli. Občas jsme si během karantény s klukama i napsali, co je nového a kolik toho kdo a v jakém čase naběhal,“ přiblížil fotbalovou přípravu třináctého celku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.

Kondice se bude jemu i spoluhráčům hodit, protože pokud nedojde k překvapení, tak za necelé tři týdny liga znovu začne a bude se hrát systémem středa-sobota. „Na anglické týdny máme, myslím si, fyzický fond dostatečný. Bude jen záležet na tom, jak se nám budou vyhýbat zranění a karty,“ věští zkušený gólman.

O pauze se ale objevily zprávy o finančních problémech severočeského celku. „Otázka finančního stavu klubu by měla mířit spíše na pana Gabriela. Sice jsme se domluvili na nějakém snížení platů, ale co bylo domluveno, to jsme vždy dostali. Nemyslím si, že by tomu do budoucna mělo být jinak. Ale samozřejmě nynější situace určitě fotbal ovlivní a bude jen otázka času jak moc,“ přibližuje situaci v klubu Miroslav Samoel.

Pro něj samotného navíc fotbal není jediným živobytím. Brankář Varnsdorfu založil firmu a udělal stránky NaRel.cz. „Děláme kuchyně, skříně a další nábytek. Vždy jsem chtěl dokázat něco víc a od nějakých 19 let fotbal, studia, práce a rodina vyplňují všechen můj čas. Vše dohromady to tvoří mojí seberealizaci, což mě činí šťastného,“ balancuje majitel dvou podzimních čistých kont ve F:NL.

I přes dlouhou dobu ve Slavii si nejvyšší soutěž nikdy nezachytal, zkušenosti sbíral na hostováních a také v nižších soutěžích v Německu. „Šlo asi o čtyři roky a byl jsem tam spokojený. Mám spoustu krásných vzpomínek. Jestli ještě moje hráčská kariéra někdy povede do Německa, to netuším, protože v současné době něco predikovat je složité. Určitě ale budu chtít hrát fotbal na jakékoliv úrovni, dokud mi to můj zdravotní stav umožní. Rád bych u fotbalu v nějaké funkci na vyšší úrovni zůstal i po skončení hráčské kariéry. Udělal jsem si áčkovou licenci, ale cítím, že spíše než trenéřina by mě naplňovalo dělat sportovního ředitele nebo nějakou obdobnou pozici při nastavování koncepce výchovy hráčů,“ myslí na budoucnost Miroslav Samoel.

zdroj: fnl.cz

Úterý 19.05. | 15:00